Informacja dotycząca segregacji odpadów
Szanowni Państwo.
Bardzo dużo komentarzy pojawiło się w mediach społecznościowych po zamieszczeniu pisma skierowanego do Spółdzielni przez Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki po kontroli altan śmietnikowych.
Poniżej kilka słów wyjaśnienia:
Od wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., uchwalonej 1 lipca 2011r. przez Sejm,ustawy
o zmianie ustawy z 13.09.1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, nowe zasady musiały zostać wprowadzone najpóźniej do 01.07.2013 roku.
Od tej pory Spółdzielnia nie ma ŻADNEGO wpływu na wybór firmy, harmonogram odbioru odpadów czy sposób i wysokość opłat.
Zgodnie z art. 6c Ustawy o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach, to miasto Mińsk Mazowiecki jest zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli zamieszkanych oraz niezamieszkałych wytwarzających odpady nieruchomości.
Ogólne ramy funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w mieście(czyli procesy gromadzenia, odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych) określone są przez Radę Miasta w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Mińsk Mazowiecki (Dz. Urz. Woj. Maz. Z 2020 r. poz. 7413 i z 2023 r. poz. 8162).
Miasto, w drodze przetargu, wybiera firmę/firmy, które odbierają i zagospodarowują odpady.
Sposób naliczania opłat za wywóz odpadów, jak i wysokość stawek opłaty ustala miasto Mińsk Mazowiecki.
Obowiązujący sposób naliczania opłat za śmieci w budynkach wielorodzinnych wprowadziła Rada Miasta Mińsk Mazowiecki w dniu 23.10.2023r. uchwałą nr LXV.572.2023. Spółdzielnia w dniu 07.11.2023r. zwróciła się do Burmistrza Miasta i Rady Miasta Mińsk Mazowiecki z postulatem
o zachowanie dotychczasowej formy rozliczania. Niestety wniosek o powrót do rozliczania śmieci od ilości osób, tak jak było wcześniej, nie został rozpatrzony pozytywnie. Nie godząc się z tym stanowiskiem Spółdzielnia zaskarżyła przedmiotową uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Spółdzielnia nie ma wpływu na ilość frakcji, częstotliwość i sposób odbierania odpadów. Jesteśmy
w stałym kontakcie z przedstawicielami konsorcjum firm realizujących umowę z miastem Mińsk Mazowieckim na odbiór odpadów. Niezwłocznie po zgłoszeniach naszych mieszkańców lub stwierdzeniu nieprawidłowości przez Panie administratorki (otwarte altany, nieodebrane odpady itp.) kierowane jest żądanie do konsorcjum o usunięcie uchybień. Wielokrotnie zwracano uwagę na niezamykanie altan przez pracowników odbierających śmieci i choć sytuacja uległa poprawie, to nadal dochodzi do takich zdarzeń. Jeżeli pojawiają się przypadki niedopełnienia obowiązków przez pracowników konsorcjum prosimy o ich zgłaszanie z podaniem której altany/budynku dotyczą.
Bardzo często słyszymy, że nie ma sensu segregować śmieci, skoro i tak wszystkie odbiera jeden samochód. Widok śmieciarki, która zabiera jednocześnie zawartość kilku pojemników, budzi zrozumiałą frustrację mieszkańców, którzy wcześniej włożyli wiele wysiłku w rozdzielenie śmieci. Sprawa nie jest jednak tak oczywista jak się wydaje. Z punktu widzenia firm odbierających odpady, recykling musi się opłacać. To dość kosztowny sposób przetwarzania śmieci. Śmieci segregowane suche, takie jak plastik, papier, metal, mogą być zabrane jednym transportem, bo wszystkie trafiają do sortowni, gdzie następnie są rozdzielane na poszczególne frakcje. Natomiast nie powinno być zdarzeń, żeby śmieciarka, która przyjeżdża po odpady segregowane, opróżniła także pojemniki
z odpadami zmieszanymi. Jedyna sytuacja, w której odpady różnych frakcji zostaną odebrane przez jedną śmieciarkę, może wystąpić, jeżeli załoga odbierająca odpady stwierdzi, że w pojemnikach jest niewłaściwa segregacja np. w pojemniku przeznaczonym na szkło znajdują się odpady zmieszane. Wtedy śmieci zostaną zabrane przez pojazd do odpadów zmieszanych. Takie sytuacje mają miejsce na osiedlach, gdzie część mieszkańców nie zwraca uwagi na oznaczenia pojemników i wyrzuca worki
z odpadami zmieszanymi do pierwszego lepszego pojemnika, niwecząc wysiłki mieszkańców, którzy śmieci posegregowali. Dlatego firmom odbierającym odpady w tym momencie bardziej opłaca się wysłać po śmieci samochód, który załaduje wszystkie posegregowane przez mieszkańców śmieci
i zawiezie je do sortowni, gdzie zostaną ręcznie oczyszczone i podzielone, co może mieć bezpośredni wpływ na wzrost ceny za odbiór odpadów komunalnych.
Na koniec apelujemy do wszystkich – segregujmy odpady, bo to nam wszystkim się opłaca.